فطرس
_

ویزای کانادا چیست؟

آژانس مسافرتی فطرس

افرادی که قصد دارند با هر هدفی به طور موقت وارد این کشور شوند، به ویزای اقامت موقت یا TRV (Temporary Resident Visa) احتیاج دارند. نام ساده ‌تر این سند ویزای ویزیتوری (Visitor Visa) یا ویزای توریستی کاناداست.
این سند نشان می ‌دهد که شما شرایط لازم برای ورود به کانادا با اهداف گردشگری، شرکت در کنفرانس ‌ها یا همایش ‌ها و دیدار با بستگا‌تان را دارید. داشتن این ویزا به معنی اجازه کار یا تحصیل در این کشور نیست، البته بعضاً از ویزای توریستی کانادا برای پرواز به کشورهای دیگر از طریق فرودگاه ‌های آن هم استفاده می ‌شود. بسته به ملیت، برخی افراد می ‌توانند با اجازه الکترونیکی سفر یا ETA (Electronic Travel Authorization) هم به این کشور سفر کنند، که متأسفانه شامل ایرانی‌ ها نمی‌ شود.
نکته‌ای که باید درباره این ویزا بدانید این است که داشتن آن ورود شما به خاک کانادا را تضمین نمی ‌کند. این تصمیمی است که افسر مرزی باید بگیرد. شما باید هدف خود از سفر را به این شخص توضیح دهید، او را قانع کنید که اقامتتان موقت است. اگر این موضوع برای افسر مرزی محرز نشود، به شما اجازه ورود نخواهد داد.

فطرس
_

ویزای کانادا چند ماهه است؟

آژانس مسافرتی فطرس

بیشتر گردشگرها می ‌توانند با این ویزا تا 6 ماه در این کشور بمانند. در بدو ورود به خاک کانادا، مأمور خدمات مرزی می ‌تواند اقامت را بیشتر یا کمتر از 6 ماه را صادر کند. در این صورت زمان خروج از را روی پاسپورت ثبت می ‌شود.
ممکن است سند (Visitor Record) به گردشگر داده شود که زمان خروج از کانادا روی آن درج شده. این سند بیشتر پس از تمدید ویزا به فرد داده می‌ شود. اگر مهر زمان خروج روی پاسپورت زده نشود، حداکثر می ‌توان 6 ماه پس از زمان ورود در کانادا اقامت داشت.
در صورت احتیاج به زمان بیشتر برای اقامت و تمدید ویزا، باید در فرودگاه به کیوسک مأمور سرویس مرزی و افسر مهاجرت مراجعه کرد. توجه داشته باشید که برای تمدید ویزای توریستی کانادا باید حداقل 1 ‌ماه پیش از اتمام مهلت ۶ ماهه از داخل این کشور اقدام کرد.

فطرس
_

انواع ویزای کانادا

آژانس مسافرتی فطرس

ویزای توریستی کانادا یکی از راه ‌های معمول برای ورود به این کشور است. برای دریافت ویزای توریستی کانادا، متقاضی باید از مدارک مورد نیاز اطلاع داشته باشد و این مدارک را به‌صورت کامل ارائه دهد. هزینه ویزای توریستی کانادا متغیر، بسته به مدت اقامت و سطح دسترسی به خدمات مختلف متفاوت است.
مدت ‌زمان اعتبار این ویزا معمولاً برای چند ماه تا چند سال است، اما مدت مجاز اقامت در هر بار ورود به کانادا ممکن است متفاوت باشد. در نهایت، انواع مختلف ویزای توریستی به کانادا وجود دارد که هر کدام شرایط و محدودیت ‌های خود را دارند.
3 مدل ویزا برای اقامت موقت در این کشور صادر می ‌شود :

 
ویزای ‌سینگل کانادا (1 بار ورود)

ویزای ‌سینگل یا 1 بار ورود (Single Entry) تنها 1بار می ‌توان در مدت مشخص ‌شده وارد کانادا شد و تا پایان اعتبار ویزا در آن اقامت داشت. این یعنی به محض خروج فرد از خاک کانادا ویزای او باطل خواهد شد، حتی اگر هنوز اعتبار داشته باشد.
در این صورت، فرد برای ورود به کانادا باید دوباره ویزا بگیرد. اما اگر مستقیماً به ایالات متحده یا سنت پیر و میکلون برود، برای ورود مجدد به ویزای توریستی کانادا احتیاج ندارد.

ویزای ‌مولتی کانادا (چند بار ورود)

ویزای ‌مولتی، مولتیپل یا چند بار ورود (Multiple Entry) همان ویزای معروفِ 5 ساله کاناداست. به این خاطر که اعتبار گذرنامه ایرانی ۵ سال است وگرنه این ویزا علاوه بر ۵ سال، به مدت ۱۰ سال یا به اندازه 1 ‌ماه پیش از تاریخ انقضای پاسپورت هم صادر می ‌شود.
با این نوع ویزای توریستی کانادا می ‌توان به مدت 5 سال بدون محدودیت به این کشور سفر کرد و هربار در آن به مدت 6 ماه اقامت داشت. برای 6 ماه اقامت مجدد هم لازم نیست به کشور دیگری سفر کنید، خروج چند ساعته از خاک کانادا هم کفایت می کند.
2 نکته درباره این ویزا وجود دارد :

  • برای افزایش مدت اقامت 6 ماهه می ‌توان درخواست داد. اگر دلایل و شرایط قانع‌ کننده باشند، احتمال موافقت با درخواست تمدید ویزا وجود دارد.
  • اگر در ۱۰ سال گذشته برای گرفتن ویزای این کشور انگشت ‌نگاری کرده باشید (بیومتریک کانادا) برای درخواست مجدد، انگشت ‌نگاری لازم نیست.
سوپر ویزای کانادا (ویزای توریستی کانادا برای والدین)

سوپر ویزا (Super Visa) برای افرادی ا‌ست که فرزندان یا نوه‌ هایشان در کانادا اقامت دائم دارند یا شهروند این کشور هستند. این ویزا از نوع چند بار ورود است و در هر بار ورود، می‌ توان تا ۲ سال بدون احتیاج به خروج در کانادا اقامت داشت.
این ویزا تا ۱۰ سال اعتبار دارد. اما به دلیل اعتبار 5 ‌ساله پاسپورت ‌های ایرانی، سوپر ویزا هم با اعتبار 5 ساله صادر می ‌شود. این ویزا شرایط ویژه‌ای دارد، اما پیش‌ نیازهای خاصی دارد که با مدارک لازم برای ویزای توریستی کانادا (سینگل و مولتی) متفاوت است. اینها مهم ترین نکاتی هستند که باید مد نظر داشته باشید. متقاضی باید دعوتنامه رسمی فرزند یا نوه بالای ۱۸ سال خود، یعنی اسپانسر را داشته باشد.

فطرس
_

شرایط ویزای کانادا

آژانس مسافرتی فطرس

منظور از شرایط این ویزا مواردی است، که از طرف سفارت این کشور تعیین شده و فراهم نبودن آنها منجر به رد (ریجکت) درخواست متقاضی خواهد شد. این شرایط عبارتند از :

 • داشتن پاسپورت معتبر
 • سلامت ذهنی و جسمی کامل، برای اثبات این مورد شاید لازم باشد آزمایش ‌های پزشکی مانند ایدز، هپاتیت و سل بدهید.
 • قانع کننده بودن هدف از سفر، ارائه برنامه دقیق و زمان ‌بندی ‌شده‌ متقاضی در حین اقامت موقت در خاک کانادا
 • اثبات وابستگی عاطفی، مالی و کاری به کشور همچنین محرز بودن قصد شما به بازگشت به میهن خودتان
 • نداشتن سوء پیشینه کیفری برای کمک به اثبات پیروی از قوانین این کشور در طول اقامت و به خطر نینداختن امنیت ملی آن
 • امکان سفر به یکی از کشورهای همسایه برای انگشت ‌نگاری در یکی از مراکز (VAC) سفارت کانادا
 • اثبات تمکن مالی برای پرداخت هزینه ‌هایتان در حین حضور در این کشور (توضیحات در بخش بعد)
فطرس
_

میزان تمکن مالی برای ویزای کانادا

آژانس مسافرتی فطرس

تمکن مالی ویزای توریستی کانادا مبلغ مشخصی ندارد. چون برای مثال، سرمایه لازم برای پوشش هزینه‌ های شما در کانادا می ‌تواند بسته به مدت زمان اقامت شما و داشتن یا نداشتن اسپانسر متفاوت خواهد بود.
بخش مهم تمکن مالی به همان بحث پوشش هزینه ‌ها در طول سفر بر می ‌گردد. معمولاً توصیه می‌ شود که به ازای هر ماه که قرار است در کانادا باشید، حداقل 20 هزار دلار کانادا تمکن مالی ارائه دهید، حتی اگر قصد دارید نزد بستگانتان بمانید. توجه داشته باشید که این مبلغ یک میانگین و به صورت حدودی است، ایرانی ‌ها بهتر است تمکن بیشتری را ارائه دهند.
بخشی از مبلغ و میزان تمکن مالی برای ویزای توریستی کانادا هم مربوط به بیمه پزشکی در این کشور است. هزینه بیمه پزشکی از شرکت ‌های خصوصی 5 دلار به ازای هر روز است. مثلا ً اگر قرار است 180 روز (6 ماه) در این کشور اقامت موقت داشته باشید، هزینه بیمه شما 900 دلار می ‌شود.

فطرس
_

مدارک لازم برای ویزای کانادا

آژانس مسافرتی فطرس

اولین گام برای اخذ ویزای توریستی کانادا، آماده‌ سازی مدارک مورد نیاز است. مدارکی که برای اخذ این نوع ویزا نیاز دارید، عبارتند از :

 • پاسپورت با حداقل ۶ ماه اعتبار به علاوه پاسپورت ‌ها و ویزاهای قدیمی (اگر موجود هستند)
 • 1 قطعه عکس جدید رنگی 3.5 * 4.5 با زمینه سفید مربوطه به 6 ماه اخیر (2 قطعه عکس با همین مشخصات برای درخواست ‌های کاغذی)
 • فرم‌ های پر شده ویزای توریستی
 • ترجمه شناسنامه و کارت ملی
 • ترجمه سند ازدواج
 • ترجمه گواهی عدم سوء پیشینه
 • گواهی اشتغال به تحصیل برای دانشجویان و دانش‌آموزان
 • ترجمه مدارک شغلی (موارد لازم و توضیحات کمی پایین ‌تر)

مدارک مالی شامل :

 • نامه تمکن مالی به زبان انگلیسی با مُهر امور بین ‌الملل بانک
 • گردش مالی 6 ‌ماهه حساب برای نشان دادن درآمد ماهیانه متقاضی
 • گواهی سپرده بلند مدت
 • گواهی خرید سهام یا اوراق بهادار
 • سند اتومبیل یا اجاره ‌نامه در صورت وجود
 • ترجمه اسناد ملکی
 • نامه هدفِ سفر با توضیح و برنامه ‌ریزی دقیق فعالیت ‌ها در کانادا
 • مدارک رزرو هتل، بلیط رفت و برگشت (در صورت نداشتن دعوتنامه)
 • ترجمه انگلیسی رضایتنامه محضری والدین برای افراد زیر ۱۸ سال که بدون والدین سفر می کنند.
  اینها عمومی ‌ترین مدارک لازم برای ویزای توریستی کانادا هستند، بسته به یکسری شرایط دیگر (مثلاً نوع ویزای درخواستی و شغل متقاضی) یک سری اسناد دیگر هم باید به سفارت تحویل داده شود.
فطرس
_

هزینه ویزای کانادا

آژانس مسافرتی فطرس

هزینه ویزای توریستی کانادا 450 دلار است که شامل موارد زیر می باشد :

 • واریزی سفارت
 • واریزی بیومتریک
 • بررسی مدارک
 • باز کردن اکانت
 • پر کردن فرم ها
 • نوشتن برنامه سفر
 • Cover Letter
 • رزروها (هتل و پرواز)

برای آشنایی با جزئیات هزینه ‌های دریافت ویزای توریستی کانادا که متقاضی باید از قبل آن ‌ها را مد نظر داشته باشد، در ادامه مهم ‌ترین این موارد را برای شما توضیح می ‌دهیم :

 

هزینه ‌های درخواست ویزا :
این مبلغ شامل هزینه بررسی پرونده ویزا توسط سفارت می ‌شود. هزینه درخواست ویزای توریستی کانادا معمولاً به ‌صورت یک مبلغ ثابت است، که در زمان ثبت درخواست باید پرداخت شود. این هزینه غیر قابل بازگشت است، حتی اگر درخواست شما رد شود.

 

هزینه‌ های انگشت ‌نگاری (بیومتریک) :
در اغلب موارد، متقاضیان ویزای توریستی کانادا باید برای انجام انگشت ‌نگاری به یکی از مراکز VAC (مراکز درخواست ویزا) مراجعه کنند. هزینه‌ های انگشت‌ن گاری جداگانه از هزینه‌ های درخواست ویزا محاسبه می‌ شود و باید به صورت جداگانه پرداخت شود.

 

هزینه‌ های سفر به کانادا :
برای سفر به کانادا باید به یکی از کشورهای همسایه سفر کنید و از آنجا به کانادا بروید، بنابراین باید هزینه این 2 پرواز را تأمین کنید.

 

هزینه‌ های ترجمه و تأیید مدارک :
مدارکی که به زبان ‌های دیگر هستند باید به انگلیسی یا فرانسوی ترجمه و تأیید شوند. هزینه‌ های این خدمات نیز بسته به کشور و نوع مدرک متفاوت است.

 

هزینه ‌های سفر به مراکز (VAC) :
درصورتی ‌که در کشور شما مرکز (VAC) وجود نداشته باشد، باید به یکی از کشورهای همسایه سفر کنید. هزینه‌ های سفر، اقامت و سایر مخارج مرتبط با این سفر نیز بر عهده متقاضی است.

 

تمکن مالی :
برای اثبات تمکن مالی، متقاضی باید مدارکی مانند صورتحساب‌های بانکی، مدارک مالیات بر درآمد، مدارک مرتبط با ملک و مستغلات را ارائه دهد. این مدارک باید نشان دهند که متقاضی توانایی مالی لازم را برای پوشش هزینه‌ های اقامت خود در کانادا دارد.
به‌ طور کلی، فرآیند درخواست ویزای توریستی کانادا نیازمند برنامه‌ ریزی دقیق و آگاهی کامل از هزینه‌ ها و مدارک مورد نیاز است. متقاضیان باید هزینه‌ های دریافت ویزای توریستی کانادا را در نظر بگیرند تا درخواستشان به درستی پردازش شود و احتمال رد آن کاهش

فطرس
_

مراحل درخواست اخذ ویزای کانادا

آژانس مسافرتی فطرس

پس از آماده‌ سازی مدارک می‌ توانید آنها را به صورت آنلاین یا کاغذی برای بررسی درخواست اخذ ویزا و تشکیل پرونده ارسال کنید :

روش آنلاین

تشکیل پرونده به صورت آنلاین سرعت پروسه ثبت درخواست و رسیدگی به آن را به شدت بالا می ‌برد، هزینه کمتری هم دارد. علاوه بر آن، فرد متقاضی می‌ تواند وضعیت پرونده‌اش را هر زمان که مایل بود به صورت آنلاین بررسی کند. هر گونه نقص در پرونده هم از همین طریق به فرد اعلام می ‌شود.

تشکیل پرونده آنلاین برای اخذ ویزای ویزیتوری چنین مراحلی دارد :

 • ثبت ‌نام در سایت رسمی کانادا و ساخت حساب کاربری
 • تکمیل دقیق و صادقانه آنلاین فرم‌ ها برای هر یک از متقاضیان
 • آپلود مدارک لازم برای ویزای توریستی کانادا
 • پرداخت آنلاین هزینه بررسی پرونده و انگشت ‌نگاری با مستر کارت یا کردیت کارت

نکته:  توصیه می ‌شود که هنگام پر کردن فرم ‌ها، هیچ بخشی را خالی نگذارید. اگر فیلدی به شما مربوط نمی ‌شود، (Not Applicable)  یا (NA) را انتخاب کنید.

پس از پایان مراحل تشکیل پرونده، 24 ساعت بعد یک نامه انگشت ‌نگاری برای شما ارسال می ‌شود. این نامه شما را برای انگشت‌ نگاری و عکس ‌برداری به یکی از مراکز درخواست ویزا یا  VAC (Visa Application Center)  ارجاع می ‌دهد.

شما باید پرینت این نامه را پرینت بگیرید و حداکثر ظرف مدت 30 روز به مرکز اعلام‌ شده مراجعه کنید. پس از انگشت ‌نگاری و عکس‌ برداری در دفتر مشخص ‌شده، پرونده بررسی شده و پس از مدتی نتیجه آن به شما اعلام می ‌شود.

در صورت موافقت با درخواست، باید پاسپورتتان برای صدور و الصاق ویزا را به دفاتر (VAC) تحویل دهید. بین 3 تا 5 روز ویزا به پاسپورت الصاق خواهد شد. بنابراین در روش آنلاین تنها مرحله‌ای که پست فیزیکی سندی را می ‌طلبد، پیکاپ پاسپورت خواهد بود.

اگر هم درخواستِ اخذ ویزای توریستی کانادا ریجکت شد، می ‌توان با اصلاح مدارک و رفع مشکلات دوباره اقدام کرد. (دلایل رد درخواست را در ادامه بررسی می‌کنیم).

روش پستی و کاغذی

اگر روش سنتی را انتخاب کنید، چنین مراحلی در انتظارتان خواهد بود :

 • گرفتن وقت مراجعه از یکی از مراکز (VAC) کانادا در کشورهای مجاور
 • مراجعه به مرکز مد نظر و کامل کردن فرم ‌های مربوطه
 • ارائه مدارک لازم و پرداخت هزینه‎ های صدور ویزا
 • انگشت‌ نگاری و گرفتن عکس در مرکز درخواست ویزا

نکته:  در روش کاغذی یا (Paper) باید هزینه‌ های مربوط به بررسی پرونده و انگشت ‌نگاری را از قبل پرداخت کنید و رسید آن را همراه با سایر مدارک به تحویل دهید.

در آخر باید منتظر بمانید تا نتیجه پرونده به شما اعلام شود.

فطرس
_

مدت زمان صدور ویزای کانادا

آژانس مسافرتی فطرس

در حالت عادی و طبق آخرین اخبار اعلام‌ شده از طرف اداره مهاجرت و شهروندی دولت کانادا، این کار بین 12 تا 30 روز کاری زمان می ‌برد. این اعداد برای شهروندان ایرانی متفاوت است، چون تابعیت افراد روی زمان ارزیابی پرونده آنها تأثیر دارد.
علاوه بر تابعیت بی ‌نقص بودن مدارک شما، مدت زمان احراز هویت و اطلاعات، هدف از سفر به کانادا، وجود یا عدم وجود دعوتنامه، سن، شغل متقاضی و ... روی این موضوع تأثیرگذار است.

فطرس
_

روش های تمدید ویزای کانادا

آژانس مسافرتی فطرس

بالاتر اشاره کردیم که ویزای ویزیتوری کانادا قابل تمدید است و باید 30 روز پیش از پایان اعتبار ویزا برای آن اقدام کرد. برخی افراد این ویزا را به شکل ‌های دیگری هم تمدید می‌ کنند :

 

تبدیل ویزای توریستی به ویزای تحصیلی
برای دریافت ویزای تحصیلی کانادا باید خارج از خاک کانادا اقدام کرد، اما امکان این کار از داخل خود کشور هم وجود دارد. افرادی که ویزای ویزیتوری با اعتبار حداقل 6 ماه دارند هم می ‌توانند برای این کار اقدام کنند. در این حالت باید شرایط پذیرش در دانشگاه‌ ها را کاملاً بررسی کرد تا مشخص شود که آیا فرد هیچ شانسی برای گرفتن این ویزا دارد یا خیر.

تبدیل ویزای توریستی به ویزای کاری
انتخاب این روش برای تمدید ویزای توریستی کانادا هم ریسک ‌های خود را دارد. برای پیدا کردن شغل یا جاب‌آفر در این کشور باید شرایط را کاملاً ارزیابی کرد. مثلاً اینکه آیا آن فرد مهارت و سابقه لازم را دارد؟ آیا تقاضایی برای مهارت او وجود دارد؟ و ...
اگر فرد بتواند فرصت شغلی مناسب را پیدا کند، باید از کارفرما دعوتنامه رسمی بگیرد. سپس باید به ایران برگردد و پرونده خود برای درخواست ویزای کاری را به جریان بیندازد.

فطرس
_

دلایل ریجکت شدن  ویزای کانادا

آژانس مسافرتی فطرس

دلایل مختلفی ممکن است باعث رد یا ریجکت درخواست ویزای توریستی شوند. مهم ترین علت ‌های رد درخواست متقاضیان این ویزا عبارتند از :

 1. دادن اطلاعات غلط به آفیسر : اگر اطلاعاتی که در فرم درخواست ویزا وارد می ‌کنید نادرست یا ناقص باشد، درخواست شما رد خواهد شد.
 2. کمی و کاستیِ مدارک ارائه‌ شده (هم برای اسپانسر، هم برای متقاضی) :
  ارائه اسنادی مانند رزومه سفر، تأییدیه از تحصیلات یا شغل، برای اثبات اهداف و توانایی‌ های مالی شما برای سفر به کانادا لازم است. عدم ارائه این اسناد ممکن است باعث رد درخواست شما شود.
 3. داشتن سوء پیشینه و سوابق کیفری: درصورتی‌که مقامات مهاجرتی به هر دلیلی به این نتیجه برسند که حضور شما در کشور ممکن است برای امنیت ملی یا امنیت شخصی خطرناک باشد، ممکن است درخواست شما رد شود.
 4. وضعیت نامناسب سلامت جسمی : پیش ‌از اخذ ویزا، سلامت ذهنی و جسمی شما باید تأیید شود.
 5. کافی نبودن دلایل و شواهد برای بازگشت به وطن برای آفیسر به خاطر: مقامات مهاجرتی ممکن است از شما بخواهند تا اثبات کنید که قصد بازگشت به کشور خود را دارید. عدم ارائه تضمین ‌های بازگشت می ‌تواند به رد درخواست شما منجر شود.
 • مبهم بودن و قانع ‌نکننده بودن دلایل سفر
 • وجود خویشاوندان و آشنایان بسیار در کانادا و انگشت ‌شمار بودن آنها در کشور مبدأ
 • مناسب نبودن سوابق سفر یا نبود آن به کلی
 • عدم اشتغال یا ناپایدار بودن وضعیت شغلی متقاضی در کشورش
 • نداشتن اموال کافی در کشور مبدأ
 • همخوانی نداشتن اهداف و برنامه زمانی شما در کانادا با مدت زمان اقامتتان

6. نداشتن تمکن مالی برای ویزای توریستی کانادا (هم برای اسپانسر، هم برای متقاضی)

7. مطابقت نداشتن مدت اقامت موقت و تمکن مالی ارائه ‌شده
در صورت عدم موافقت با درخواست و ارسال نامه ریجکتی به متقاضی، پس از رفع نقص ‌های پرونده طبق نظر آفیسر، می ‌توان مجدداً درخواست داد. بدون اعمال تغییرات لازم، اپلای مجدد نتیجه‌ای نخواهد داشت.
البته امکان ثبت اعتراض با ارسال یک نامه رسمی (که تدوین محتویات آن بسیار حساس است) به سفارت هم ممکن است. اما طبق اعلام این کشور، معمولاً به اعتراض‌ های ثبت ‌شده برای ویزاهای ویزیتوری کوتاه مدت رسیدگی نمی ‌شود.
بهترین گزینه طی کردن فرآیند آماده ‌سازی مدارک و ... به کمک کارشناسان متخصص است، تا پرونده ‌تان از ابتدا بدون نقص باشد. دقت داشته باشید که برای ثبت درخواست مجدد باید هزینه ویزای توریستی کانادا و باقی مبالغ مربوط به آن را مجدد پرداخت کرد.