_

قوانین سفر

آژانس مسافرتی فطرس

معمولاً افرادی که برای مسافرت های خود از هواپیما استفاده می نمایند، از شرایط و قوانین سفر هوایی مطلع هستند. جهت سفر هوایی در آغاز باید اقدام به رزرو صندلی یا خرید بلیط هواپیما نمود. مراحل بعدی اقدام برای صدور بلیط هواپیما، سوار شدن به هواپیما، شرایط پرواز و استقرار در هواپیما، مقررات پرواز و در نهایت حفظ سلامتی در هواپیما است. در این مقاله نکاتی درباره مسافرت های هوایی ارائه کردیم که قطعاً قابل توجه هستند.

 

نکات مربوط به خرید و صدور بلیط هواپیما

جهت صدور بلیط هواپیما، کارت پرواز همچنین سوار شدن به هواپیما، ارائه کارت شناسایی معتبر الزامی است. حتماً شماره تلفن تماس خود را برای صدور بلیط در اختیار متصدی باجه فروش قرار دهید تا هنگام بروز تغییرات احتمالی، برنامه پرواز به شما اطلاع داده شود. بلیط هواپیما ارزشمند است، باید از آن مراقبت نمایید تا مفقود نشده یا مورد سوء استفاده قرار نگیرد. در صورت مقفود شدن بلیط، باید در نخستین زمان به اولین دفاتر هواپیمایی مراجعه و مفقود شدن بلیط را اعلام نموده و در صورت تمایل مجدداً طبق مقررات بلیط تهیه نمایید.

 

نکات مربوط به سوار شدن به هواپیما

ساعتی که در بلیط تعیین شده است را به خاطر نگه دارید و زمان رسیدن به فرودگاه را محاسبه نمایید تا از پرواز جا نمانید. هیچ پروازی به دلیل عدم حضور مسافر به تأخیر نمی افتد. دقت نمایید مسافرینی که نتوانند در ساعت تعیین شده (1 ساعت قبل از پرواز) در فرودگاه حاضر شوند، جای ایشان به دیگری واگذار می شود و بلیط آنها مشمول مقررات مربوط به تأخیر مسافران می گردد.

ارائه بلیط های مخدوش یا اشتباه در فرودگاه مشکلاتی را برای آنان به همراه می آورد، لذا توصیه می شود پس از دریافت بلیط کلیه مندرجات آن اعم از نام، تاریخ، ساعت حرکت، مبدأ، مقصد و ... راکنترل نمایند.

جهت مدارک لازم سوار شدن به هواپیما، باید کارت شناسایی معتبری داشته باشید که اطلاعات آن با اطلاعات مندرج در بلیط یکسان باشد.

 

اشیائی که می توان با خود حمل نمود

لیست اشیایی که مسافران می توانند به عنوان بار دستی رایگان در داخل هواپیما حمل نمایند به شرح ذیل است :
صندلی چرخ دار بیمار، گهواره کوچک دستی و غذای کودک، یک دوربین شکاری و یک دوربین عکاسی، مقدار مناسبی مجله یا کتاب، 1 عدد کیف دستی زنانه، 1 چتر یا عصا، 1 پالتو، شال یا پتو.

کارت پرواز و برچسب بار الصاق شده به جلد بلیط را تا رسیدن به مقصد نگهداری نمایید. به منظور حفظ ایمنی و سلامت پرواز، مسافران نباید تحت هیچ گونه شرایطی بسته یا ساک مسافر دیگری را به عنوان بار خود قبول نمایند، زیرا در این صورت مسئولیت محتوی بسته ها پس از تحویل با شخصی است که اظهار نموده توشه همراه است.

 

انصراف از پرواز

در صورتی که مسافرین درخواست لغو پرواز و انصراف از مسافرت را داشته باشند، با رعایت مقررات مندرج در بلیط می توانند در ساعت مقرر به دفاتر شرکت مربوطه مراجعه و نسبت به این موضوع اقدام نمایند.

 

نکات ایمنی در طول پرواز

در طول مدت پرواز به نکات و تذکرات ایمنی که توسط میهمانداران هواپیما بیان می گردد دقت نمایید و تنها در مورد درخواست های بسیار ضروری از میهمانداران کمک بخواهید.

پس از رسیدن به مقصد و هنگام برداشتن بار از روی نوار نقاله، شماره رسید متصل شده به بلیط را با نوار متصل شده روی چمدان مطابقت نمایید تا احیاناً به دلیل شباهت، وسایل و بارهای متعلق به دیگران را برندارید.

 

موارد ممنوعیت پرواز

 • مسافرانی که به دلیل وخامت بیماری احتمال فوت آنها وجود دارد.
 • مسافرانی که به دلیل بیماری، وضعیت ناخوشایندی را برای سایر مسافران ایجاد می کنند.
 • مسافرانی که در هواپیما و فرود اضطراری احتمال وخامت حالشان وجود دارد.
 • حاملگی بعد از هفته 34 بارداری
 • نوزادان زیر 1 هفته از زمان تولد
 • مسافرانی که قادر به استفاده از صندلی هواپیما در هیچ حالتی نیستند.
 • بیماران عفونی که خطر سرایت بیماری آنها به سایر مسافران وجود دارد.
 • بیماران روانی غیر قابل کنترل که امنیت هواپیما و سایر مسافران را به خطر می اندازند.

نکاتی برای حفظ سلامتی و رفع خستگی در طول پرواز

روش های ساده ای وجود دارند که می توانند کسالت و خستگی به وجود آمده به خصوص در پروازهای طولانی مدت را کاهش دهند و موجب به دست آوردن انرژی شود. در ذیل به برخی از این روش ها اشاره می شود :

 • بر روی صندلی هواپیما صاف بنشینید، کف هر دو پا را روی سطح زمین قرار دهید سپس به شکلی که پاشنه های هر دو پا روی زمین قرار داشته باشد، نوک پنجه پاهایتان را بالا بیاورید. سپس با ثابت نگه داشتن نوک انگشتان پاها بر روی زمین، سعی نمایید تا پاشنه ها را به طرف بالا حرکت دهید. این کار موجب سهولت کار گردش خونتان خواهد گردید.
 • همانطور که روی صندلی نشسته اید، زانوی پای راست خود را به طرف سینه، بالا بیاورید و دوباره به پایین حرکت دهید. این حرکت را 3 مرتبه تکرار نمایید. این تمرین را با زانوی پای چپ نیز انجام دهید.
 • چند بار شانه های خود را به طرف بالا و پایین حرکت دهید این عمل موجب می گردد تا آرامش اعصاب بدست بیاورید. در این حالت 3 مرتبه شانه های خود را به طرف جلو و عقب گردش دهید، می توانید در حالت صاف و نشسته به آرامی سر خود را به طرف سینه خم کنید و دوباره آن را به آرامی بالا بیاورید. در حالی که به جلو نگاه می کنید، سرخود را به آرامی به طرفین شانه ها بگردانید. گردش را تا جایی که انتهای شانه ها را ببینید ادامه دهید و دوباره سر را به حالت عادی برگردانید.
 • برای تنفس بهتر، کف یکی از دست ها را روی سینه و دیگری را روی شکم خود قرار دهید و سپس از راه بینی نفس عمیقی بکشید. اکنون احساس می نمایید که حجم سینه شما زیاد شده است و سپس هوای بازدم را از دهان خارج نمایید. این حرکت را چندین بار تکرار نمایید که باعث می شود احساس راحتی بیشتری در تنفس داشته باشید.
 • برای رفع ضعف و سرگیجه که معمولاً برای مسافران پروازهای بلند مدت و طولانی به وجود می آید، سعی نمایید مقادیر زیادی آب بنوشید و از خوردن غذاهای زیاد در طول پرواز پرهیز نمایید. چنانچه دچار ضعف شدید، یک نوشابه بنوشید و سر خود را رو به پایین بر جایی تکیه دهید تا ضعف و سرگیجه شما از بین برود.
 • هنگام بلند شدن هواپیما از زمین و به به زمین نشستن هواپیما، جهت جلوگیری از گوش درد، توصیه می شود از آدامس یا شکلات استفاده گردد، چراکه به کارگیری عضلات بلع از ایجاد گوش درد جلوگیری می نماید.
 • کم خوابی در مسافرت هوایی به دلیل بهم خوردن وضعیت بیولوژیک بدن با ساعت مقصد ایجاد می شود. برای جلوگیری از این حالت سعی نمایید پیش از موعد پرواز و در طول پرواز بخوابید. پس از رسیدن به مقصد نیز تا جایی که می توانید بیدار بمانید و سعی نمایید در طی روز مدت زمانی را در محوطه بیرون از خانه سپری نمایید. انجام این کارها کمک می نماید تا ساعت بیولوژیک بدن شما به طور خودکار تنظیم گردد.
 • سفر هوایی طولانی می تواند موجب نوعی اضطراب و تشویش و در نهایت بروز اختلالات بیولوژیکی در بدن انسان گردد. برای جلوگیری و رفع این حالت سعی نمایید حتی الامکان حین انجام چنین سفرهایی علاوه بر استفاده از توقفگاه ها، خواب در طول شب و استفاده از هوای تازه را فراموش نکنید. در طول سفر از غذاهای سبک و کم حجم استفاده نمایید.

سخن آخر
قوانین پرواز دائما در حال به‌روزرسانی هستند، حتماً قبل از سفر باید اطلاعات خود را در مورد قوانین خط هوایی مورد نظرتان به‌روز کنید تا با توجه به شرایط خود، بهترین خط هوایی ممکن را برای خود پیدا کنید. برخی از این قوانین کاملاً بدیهی و ساده هستند، برای مثال حمل اسلحه در هواپیما ممنوع است اما برخی از قوانین همچون ممنوعیت به همراه داشتن برخی از داروهای ساده و ضروری، از مواردی است که ممکن است غیرقابل پیشبینی باشد. بهتر است قبل از جمع ‌و جور کردن وسایل همچنین خرید بلیط قوانین پرواز خط هوایی مختلف را بررسی کنید.